Refundacja nfz

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje Państwu refundacja wyrobów medycznych. Są to np. wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy, ortezy ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, laski i kule, a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny.

Wyroby medyczne są refundowane w różnej wysokości, jednorazowo na określony czas. Wysokość refundacji oraz okres użytkowania określają przepisy – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1267 z póżn.zm.). Szczegółowy wykaz wyrobów medycznych wraz z kwotami refundacji i okresami ich użytkowania znajdziecie Państwo w załączniku do ww. Rozporządzenia MZ.

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Będzie to ułatwienie dla pacjentów, a w szczególności osób z niepełnosprawnościami i osób starszych a także ich opiekunów.

ZASADY ZAOPATRZENIA W WYROBY MEDYCZNE

Krok pierwszy – lekarz/fizjoterapeuta

W przypadku, gdy np.: lekarz specjalista lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka/położna lub fizjoterapeuta lub felczer czyli tzw. osoba uprawniona, zdiagnozuje u Państwa lub Państwa bliskich konieczność korzystania z określonego wyrobu medycznego w tym również wyrobów o miesięcznym okresie użytkowania wystawia na nazwisko pacjenta Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Krok drugi – potwierdzenie zlecenia do refundacji

Od 01.01.2020 r. jest możliwość wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne na nowych zasadach, tzn. w formie elektronicznej.
Oznacza to, że pacjent będzie mógł się skierować ze zleceniem bezpośrednio do sklepu realizującego zlecenie, bez konieczności uprzedniej wizyty w Punkcie NFZ.

Uprawnienia pacjentów do refundacji wyrobów medycznych, będą weryfikowane i potwierdzane za pośrednictwem serwisów internetowych i usług informatycznych na etapie wypisywania zaopatrzenia przez osobę uprawnioną (np. lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta).

Od dnia 31.03.2020 r. nie będzie konieczności potwierdzania zleceń na wyroby medyczne do refundacji w odpowiednim do miejsca zamieszkania Oddziale Wojewódzkim NFZ co znacznie ułatwi i skróci Pacjentowi realizację świadczenia.

Krok trzeci – zakup wyrobu medycznego

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu.

 

ACTIVE
Wypożyczalnia i Sklep Medyczny

Aleja Tysiąclecia 16

32-300 Olkusz

Czynne poniedziałek – piątek

w godzinach 8:30 – 16:30

Sklep Medyczny i Wypożyczalnia
Active

Aleja Tysiąclecia 16
32-300 Olkusz

Pn – Pt
8:30 – 16:30

Zobacz również:

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+ 48 605 980 148

fizjoactive24@gmail.com

Sklep Medyczny i Wypożyczalnia
Active

Aleja Tysiąclecia 16
32-300 Olkusz

Pn – Pt
8:30 – 16:30

Zobacz również:

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+ 48 605 980 148

fizjoactive24@gmail.com